|
Bibliotēka svin simto dzimšanas dienu
Pieredzējusi dažādas varas un pierakstīta vairākos desmitos adrešu, bibliotēka piedzīvojusi krāšņu gadsimtu
Pildīt testu
2019 – LNB simtgades gads
Bibliotēkas dibina tie, kas tiecas pēc zināšanām un vēlas ar tām dalīties
Latvija nav izņēmums. Latviešu jau vairāk nekā pirms pusotra gadsimta dibinātās bibliotēkas ir stiprinājušas tautas vienotību un veidojušas nācijas pašapziņu.
Nepieciešamību izveidot nacionālu grāmatu krātuvi latviešu inteliģence aktualizēja jau pirms Latvijas valstiskuma pasludināšanas. Taču vēstures kolīzijas aizkavēja šo ieceru piepildīšanos. Daudz reālāka bibliotēkas izveide kļuva pēc Latvijas Republikas proklamēšanas. Bibliotēka ir dibināta 1919. gada 29. augustā.
LNB pārcelšanās uz Gaismas pili 2014. gadā iezīmēja jauna laikposma sākumu bibliotēkas pastāvēšanā. Tagad bibliotēka var veiksmīgi realizēt savu potenciālu, tās bagātības un vērtības ir pieejamas un atvērtas sabiedrībai, un tā ir tapusi par starptautiski atzītu nācijas attīstības un kompetenču centru.
1919. gads
1919. gada 29. augustā Latvijas Republikas Ministru kabinets pieņem lēmumu par Valsts bibliotēkas izveidi. Tās pirmais direktors ir Jānis Misiņš. 1920. gadā bibliotēkas grāmatu krājumā ir aptuveni 250 000 vienību.
1928. gads
Kopš izveidošanas bibliotēka mitinās dažādos agrākajos gadsimtos celtos Rīgas vēsturiskajos pieminekļos un citās ēkās. Jau 1928. gadā tiek izteikta ideja par jaunas, bibliotēkai piemērotas ēkas celtniecību.
1946. gads
Viens no totalitārās PSRS galvenajiem balstiem bija cenzūra. 1946. gadā Latvijas PSR Valsts bibliotēkā izveido Speciāli glabājamās literatūras nodaļu jeb specfondu pretpadomju un "novecojušās" literatūras glabāšanai.
1988. gads
Latvijas PSR Ministru Padome pieņem lēmumu par jaunas bibliotēkas ēkas celtniecību. 2008. gadā sākas ēkas būvniecība, un 2014. gadā Gunāra Birkerta projektētā Gaismas pils tiek atvērta apmeklētājiem.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas vērtības
Ieskats Gaismas pilī
"Mūsu laika vēstījums nākotnei ir pati Bibliotēka. Šim nākotnes izplatījumā sūtāmajam ceļiniekam vairs nav jāpievieno citas liecības par to, ka latviešu tauta pastāv – mēs sūtām nākotnē sevi visu, savas kultūras enerģiju, savas zināšanas, vēsturi un šodienu, jo tas viss ietverts Latvijas Nacionālās bibliotēkas saturā un veidolā. Mēs esam nākotnei izlasāmi." / dzejnieces Ineses Zanderes "Vēstījums nākotnes lasītājiem", kas 2008. gada 20. jūnijā tika ielikts LNB ēkas pamatu blokā iemūrētajā kapsulā.
Dainu skapis
Krišjāņa Barona radītais Dainu skapis, ko mēdz saukt arī par mūsu tautas DNS banku, ir apskatāms LNB 5. stāvā. Kā pasaules kultūras sastāvdaļa 2001. gadā tas ierakstīts UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" starptautiskajā sarakstā.
Digitālā bibliotēka
Pakalpojumu pieejamība digitālajā vidē ir viena no LNB prioritātēm, jo tieši šī vide daļai cilvēku kļūst ne tikai par primāro, bet dažkārt pat vienīgo informācijas ieguves kanālu. Latvijas Nacionālā digitālā bibliotēka − www.digitalabiblioteka.lv
Retās grāmatas
Krājumā iekļauj līdz 1850.g. izdotos iespieddarbus un vēlāk radītus darbus ar īpašām retuma pazīmēm – aizliegtus un vajātus izdevumus, klasiķu darbu pirmizdevumus, greznumizdevumus, īpašus eksemplārus ar atzīmēm.
Nac. enciklopēdija
Nacionālās enciklopēdijas svarīgākais mērķis ir sniegt latviešu valodā akadēmiskās vides pētniecības rezultātus sabiedrības vajadzībām, līdz ar to radot augsti ticamu informācijas kopumu. Nacionālā enciklopēdija − www.enciklopedija.lv
Uzzini vairāk par Latvijas Nacionālo bibliotēku!
Izpildi testu, uzzini vairāk par Latvijas Nacionālo bibliotēku, izaicini draugus!
|