Palīgs darbam ar latviešu-lietuviešu vārdnīcu
Kā tulkot vārdus no latviešu valodas lietuviešu valodā?
Lai meklētu latviešu valodas vārda (vārdu) tulkojumus, meklējamais vārds ir jāievada meklēšanas lodziņā un jāklikšķina uz lupas ikonas vai arī jāspiež taustiņš Enter uz klaviatūras. Uz ekrāna tiks parādīts pilns meklēšanas rezultātu saraksts ar to šķirkļu nosauktiem, kuros meklētais vārds atrasts jebkurā šķirkļa vietā – nosaukumā vai izteicienos un piemēros. Meklēšanas rezultātos katram šķirklim tiek parādīta priekšapskate ar iezīmētu meklēto vārdu. Lai atvērtu šķirkli, jāklikšķina uz attiecīgā šķirkļa nosaukuma rezultātu sarakstā.
Šķirkli var atvērt arī no kopējā šķirkļu saraksta, izvēloties vajadzīgo alfabēta burtu virs šķirkļu saraksta un ar ritjoslu pārvietojoties uz augšu vai uz leju pa šķirkļu sarakstu, vajadzības gadījumā pārejot pie nākamajiem šķirkļiem, klikšķinot uz saites "nākamie šķirkļi". Lai atvērtu šķirkli, jāklikšķina uz vajadzīgā šķirkļa nosaukuma šķirkļu sarakstā.
Kā ievadīt latviešu valodai raksturīgos burtus?
Pa kreisi no meklēšanas lodziņa atradīsit ekrāna klaviatūras ikonu. Uz tās noklikšķinot, zem meklēšanas lodziņa tiks atvērta izvēlētajam tulkošanas virzienam atbilstošā ekrāna tastatūra, kuru varat izmantot, lai ievadītu katras valodas “īpašos” burtus, t.i., burtus ar diakritiskajām zīmēm.
Vai var atrast tulkojumu vārdiem locījumos?
Jā, vārdnīcā darbojas vārdu gramatisko formu atpazīšana. Tas nozīmē, ka varat meklēt latviešu valodas vārdus jebkurā locījumā; piemēram, meklējot “suņa”, tiks atrasta pamatforma “suns” (lietuviski – “šuo”), savukārt, meklējot “saku”, tiks piemeklētas visas iespējamās pamatformas, un rezultātu sarakstā tiks parādīts gan šķirklis “sacīt” (lietuviski – “sakyti”), gan šķirklis “sakas” (lietuviski – “pavalkai”).
Ko nozīmē vārdnīcā lietotie saīsinājumi?
Dažos šķirkļos tulkojuma vietā ir redzams saīsinājums žr. (lietuviešu “žiūrėk”, kas nozīmē “skaties”), kam seko saite uz cita latviešu valodas vārda šķirkli. Saīsinājumi šķirkļos ir izmantoti, lai parādītu arī citu specifisku informāciju, piem., lietojuma nozari, morfoloģisko informāciju u.c. Saīsinājumus var izlasīt, uzbraucot uz tiem ar peli un kādu brīdi paturot to virs saīsinājuma.
Kāpēc daži šķirkļi ir apvienoti?
Vārdnīcas drukātajā izdevumā vienā šķirklī dažkārt apvienoti vairāki apakššķirkļi, kuru nosaukumiem ir kopīga vārda sakne (vai vārda sākumdaļa). Arī vārdnīcas tiešsaistes versijā visi šie šķirkļi parādīti vienā lapā (piem., šķirklis “ēdamais”).