Šķēdes pils jeb Šķēdes muižas kungu māja atrodas šosejas Lutriņi – Talsi malā Šķēdes ciemā. Pašlaik tā ir SIA „Šķēdes pils” īpašumā, bet jau 7 gadus nekas netiek darīts, lai šo ēku saglabātu, tā pamazām iet postā. Pils ēkā dažās telpās vēl dzīvo viena iedzīvotāja, bet citur ir tukšs. Durvis ir aizslēgtas, tomēr vietējie jaunieši atrod veidus, kā iekļūt iekšā un turpina demolēt. Iekštelpās ir vietām iegruvis otrais stāvs. Logi pārsvarā ir izdauzīti, un kopējais skats ir tiešām briesmīgs.
Senatnē: Schieden, Scheden
Ordeņa mestrs Johans fon Mengede, saukts Osthofs, 1461.gadā, Valmierā parakstīja lēņu grāmatu, piešķirdams kādam Johanam Lēvem (Loewe) un tā mantiniekiem zemes gabalu, sauktu Šķēde (Schieden), Saldus draudzē; zemes gabalu, sauktu Vārme, Kuldīgas draudzē pie Vārmes strauta. Vēlāk šim zemes gabalam mainījās vairāki īpašnieki, bet kungu māja tika uzcelta tikai 1761.gadā, kad īpašnieki bija baronu fon Zasu dzimta.
Stāsts par to kā Šķēde pie vārda tikusi
Kāds barons gribējis nopirkt šo skaisto vietu pie gleznainās upītes no muižnieka, kurš, aizņemts ar citiem darbiem, nebija pacenties savam īpašumam iedot cienīgu vārdu. Pie tam, tais laikos baroni visus dokumentus turējuši stingrā kārtībā, tāpēc bijis svarīgi zināt precīzu nosaukumu, lai vēlāk viņus nevarētu apkrāpt, uzrādot citu dokumentu par tā paša īpašuma piederību.Barons bija nepacietīga rakstura, tāpēc steidzinājis muižnieku, lai tas pēc iespējas ātrāk izlemjot. Tas, turpretim, būdams neizlēmīgs un svārstīgs, nekādā veidā nav varējis izgudrot nosaukumu. Vaicājis sievai, kalpiem, zirgu puišiem, bet visi tikai raustījuši plecus, jo baidījušies ieteikt pārāk muļķīgu nosaukumu.Pienācis muižniekam dotais laiks, lai izdomātu vārdu savam īpašumam, un barons noliktajā dienā un laikā bijis klāt ar saviem notāriem un jau sagatavotiem dokumentiem, tikai vieta, kur rakstīt nosaukumu bijusi tukša. Muižnieks baronam tā arī pateicis : „Ich kann nicht scheiden!” (no vācu valodas – „Es nevaru izlemt!”) Barons nospļāvies, paņēmis spalvu un pats ar savu roku pārdošanas līgumā uzrakstījis īpašuma nosaukumu: „Scheiden”. Vai vismaz viņš domāja, ka ir tā uzrakstījis. Tais laikos baroni reti kad paši ar savu roku rakstīja oficiālus dokumentus. Parasti viņiem bija pierakstītāji, kas glītā rokrakstā uzlika uz papīra jebko, ko vien baronam labpatikās nodiktēt. Šis barons pilnīgi noteikti mucis no glītrakstīšanas stundām, kad mācījies skolā, jo, kā vēlāk izrādījās, vietai ticis iedots citāds nosaukums - „Scheden”, no kā arī radies latviskais variants – Šķēde, kuru lietojam arī šodien, nemaz nenojaušot par barona reiz pieļauto pareizrakstības kļūdu.
Apskates objekts iekļauts TAKĀ: Šķēdes pils
Objekta iesniedzējs: Inta Andersone un Šķēdes mazpulka dalībnieki
Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Kurzemē: Ieva Ignatova