Atbildes, kuras tu meklē
Silmači
Silmaču brīvdabas estrādei un brīvdabas uzvedumam Skroderdienas Silmačos - 35

Rūdolfa Blaumaņa luga "Skroderdienas Silmačos" ir fenomens latviešu dramaturģijā, jo nav otras lugas, kas būtu tik populāra. Tā tikusi iestudēta gan profesionālajos, gan amatierteātros un ik gadu ir neatņemama Jāņu dienas vēstnese. 1986. gada 21. jūnijā "Silmaču" atjaunotajā mājā tika atklāta izrādei veltīta ekspozīcija, kā arī notika pirmais brīvdabas uzvedums uz jaunizveidotās brīvdabas estrādes.

Lugā atainotās "Silmaču" mājas Druvienas pagastā sendienās tiešām pastāvējušas. 20.gadsimta 80-tajos gados Imants Ziedonis pie pussabrukušās mājas, apstaigājot Latvijas kultūrvēsturiskās vietas, uzlicis akmeni ar uzrakstu "Silmači" un rīkojis sakopšanas talku.

1986.gada pavasarī Druvienā tika atjaunotas "Silmaču" mājas. Tajā laikā pastāvošā kolhoza "Plēsums" būvbrigāde veikusi atjaunošanas darbus, kas bijusi sākotnējā iecere. Ēkas sienas kā sendienās tapušas no īstiem baļķiem, bet akas vindai Druvienas vīri pratuši atrast divžuburu priedi. Taču nodomi vērās plašumā, un radās doma par brīvdabas izrādes laukuma būvniecību.

Vietējā laikrakstā lasām: "Nelielā ieleja pie «Silmačiem», ko Blaumanis ar savu lugu ir darījis visā Latvijā zināmu, nu pārtapusi par brīvdabas estrādi. Piekalnē aiz mājas izvietosies skatītāju soli, bet aiz mazās Tacupītes, kas līkumo ap zāļu ceriem, uz neliela uzbēruma izveidota vieta izrādes darbībai."

Iespējams, "Silmaču" muzejs ir viens no retajiem, ja ne vienīgais muzejs, kas veltīts vienai izrādei. Pirms 30 gadiem ekspozīciju veidoja literatūras zinātnieces Antra Torgāne un Līvija Volkova, to iekārtoja mākslinieks-noformētājs Bruno Aide.

1986.gadā notika divas Valsts Akadēmiskā drāmas teātra (tagad Latvijas Nacionālā teātra) brīvdabas izrādes 21. un 22.jūnijā. Izrādes režisors - Alfrēds Jaunušans. Skatītāju kopskaits abās izrādēs bija 14 tūkstoši. Izrādes notika 6 gadus: no 1986. līdz 1991.gadam.

2001.gadā brīvdabas estrādē notiek Voldemāra Šoriņa un Zigurda Neimaņa režisētā izrāde "Skroderdienas Silmačos", kurā piedalās dažādu teātru aktieri. Pēc 30 gadiem, 2016.gada 21.jūnijā Latvijas Nacionālā teātra aktieri, režisores Indras Rogas vadībā, atkal pulcē skatītājus, lai ar izrādi "Skroderdienas Silmačos" ielīgotu Jāņu dienu.

Šķirklis tapis sadarbībā ar Gulbenes novada bibliotēku.

Izmantotā literatūra:

  1. Lode, I. "Skroderdienas "Silmačos"" būs "Silmačos" : [par Silmaču kompleksa izveidi un sadarbību ar Nacionālo teātri] / I.Lode ; I.Ruņģa foto // Dzirkstele. - (1986, 12.jūn.)

Skatīt arī "Silmači"

Skatīt arī Gulbenes novada bibliotēka