Atbildes, kuras tu meklē
Martinovskis Kārlis
Martinovskis Kārlis

Komponists (1886 - 1968)

Kārlis Martinovskis dzimis 1886. gada 30. maijā Stukmaņu pagasta “Poriešos”. Viņa pirmie mūzikas skolotāji bija māte - Ede Martinovska, dzimusi Leitis Stukmaņu “Sēliškās”, tēvs - Jānis Martinovskis, dzimis Pasta muižas pagasta “Žagatās”. Ar mūziku K. Martinovskis sācis nodarboties kā mazs zēns tēva vadītajā vijoļu orķestrī, spēlējis kopā ar brāli Jāni un brāļiem Zvaigznēm - Jāni un Andreju (komponista Jāņa Zvaigznes tēvu). Astoņu gadu vecumā uzstājies Stukmaņu dziedāšanas biedrības rīkotajos koncertos, kā arī dažādos sarīkojumos.

Daudzi K. Martinovski uzskatīja par savējo - gan Stukmaņos un Pļaviņās, gan Koknesē un Jēkabpilī, kur komponists mācījies, strādājis, vadījis korus, pavadījis vasaras atvaļinājumus, gan Rīgā, kur nodzīvojis lielāko radošā mūža daļu.

Komponists bija apveltīts ar vairākiem talantiem - vaļasbrīžos nodarbojās ar glezniecību, vāca folkloru, kolekcionēja, rakstīja stāstus, dzeju, pierakstīja atmiņas, kurās stāsta par savu bērnību, skolas un darba gadiem. / J.I.Padedzis Atceroties komponistu Kārli Martinovski/ Staburags, 2019. gada 5. aprīlis, 7.lpp

Kārlis Martinovskis, pēc savas un sievas Minnas Martinovskas nāves, visus darbus mūzikā, literatūrā, glezniecībā; savāktos albumus, vēstules, pastkartes, telegrammas u.c. novēlējis Valsts bibliotēkas retu grāmatu un rokrakstu nodaļai.

Kārļa Martinovska fotogrāfijas pieejamas LNB Reto grāmatu un rokrakstu lasītavas krājumā.

Šķirklis tapis sadarbībā ar Klintaines pagasta bibliotēku.

Skatīt arī Klintaines pagasta bibliotēka

Skatīt arī 2019. gada 27. aprīlī Kārļa Martinovska piemiņas saglabāšanai veltītais koncerts Kokneses kultūras namā