Atbildes, kuras tu meklē

Jānis Joņevs

1980

Rakstnieks, dramaturgs.


"Es negribētu būt līdz galam rakstnieks, tas tevi apēd. Es labāk palieku kā tas džeks, kurš ik pa laikam kaut ko uzraksta. Iespējams, gribu izvairīties no atbildības sajūtas, kas man uzliek pienākumu rakstīt . . . Lai sajustu pasauli, nervu gali ir jātur kaili. " Jānis Joņevs

Jānis Joņevs dzimis un audzis Jelgavā. Beidzis Jelgavas 2. ģimnāziju (1998) un Latvijas Kultūras akadēmiju (maģistra grāds). Strādājis reklāmas aģentūrā par tekstu autoru. Kopš 2002. gada publicē grāmatu recenzijas, arī tulkojumus no franču valodas. Piedalījies vairāku izrāžu veidošanā neatkarīgajos un profesionālajos teātros sadarbībā ar režisoru Mārci Lāci ("Bārdas", 2015 un "Zvērīgā mīla", 2017, abas "Dearty Deap Teatro", "Rīga. Urbānie mīti" 2016; JRT).

Jāņa Joņeva pirmais romāns "Jelgava 94" vēsta par 20. gadsimta 90. gadu Jelgavu un jauniešu aizraušanos ar alternatīvo kultūru un smagā metāla mūziku. Grāmata ir par jaunību, kad mēs katrs cenšamies nostāties pret pasauli, nekļūt tādi kā visi. Autors intervijā saka: „Kad rakstīju "Jelgavu", par to zināja vien pāris cilvēku. Mani nesaistīja nekādi pienākumi, tāpēc rakstīšana bija brīnišķīga". Savukārt Guntis Berelis par romānu raksta: "Jāņa Joņeva debijas romāns "Jelgava 94" (2013) bija bīstama grāmata. Bīstama tai ziņā, ka romāns ietrāpīja precīzi - kļuva populārs un piedzīvoja atkārtotas tirāžas, inspirēja filmu, tika tulkots vairāk nekā desmit valodās, nemaz nerunājot par to, ka lasāmgabals tiešām ir lielisks. " 2019. gadā pēc grāmatas motīviem uzņemta režisora Jāņa Ābeles filma. (TV raidījuma 100 grami kultūras balva "Kilograms kultūras"; Literatūras gada balva nominācijā "Spilgtākā debija"; Eiropas Savienības Literatūras balva - visas 2014). Atzinības balva festivālā "Prozas lasījumi 2012" par romānu "Jelgava 94" "Delfi" lasītāju specbalva un Jāņa Rozes grāmatnīcu tīkla pirktākās grāmatas specbalva (abas 2014).

Nākamais rakstnieka darbs ir 2020. gadā iznākušais stāstu krājums "Tīģeris", par kuru G. Berelis raksta: "Uzreiz jāsaka, ka radošā invaliditāte un pašatkārtošanās Joņevam nedraud. "Jelgavas 94" metāla aste ir nocirsta pilnīgi un galīgi. "Tīģerī" nav ne miņas nedz no Jelgavas, nedz no metālistiem, nedz no tīniskām ilūzijām un kompleksiem (..). Drīzāk paradoksālo sižetu veidošanas ziņā un vietumis arī samāksloti naivajā stilistikā (samāksloti naivajā - tas nozīmē, ka naivs vai varbūt vienkārši ar klapēm uz acīm ir nevis autors, bet personāžs) samanāmas paralēles ar Svena Kuzmina stāstiem".

Savukārt interneta žurnāls "Satori" izdevis Jāņa Joņeva dokumentālo detektīvromānu "Decembris", kura pamatā ir slepkavību sērija, kas 1997. gadā notika Rīgā. Grāmatas galvenais varonis ir pats autors Jānis Joņevs, bet sižets seko viņa mēģinājumiem noskaidrot, kas īsti stāv aiz baisajām deviņdesmito slepkavībām, kuras daudziem aizvien palikušas spilgtā atmiņā. Joņevs sarunājas ar izmeklētājiem, notikumos iesaistītajiem un meklē atbildes asinskārajā deviņdesmito presē. (satori.lv/article/satori-izdod-jana-joneva-dokumentalo-detektivromanu-decembris).

Pats jaunākais rakstnieka darbs ir prozas grāmatas "Pazudis". Grāmatas izdevēja "Neputna" tīmekļa vietnē pausts šāds viedoklis: "Grāmatas "Pazudis" vizuālā vēstījuma pamatā ir uz ielas atrastu pazudušu dzīvnieku sludinājumi, kurus autors papildina ar kodolīgiem un uz māksliniecisku vispārinājumu tendētiem komentāriem. (..) Šie sludinājumi ir emocionāla un žanriski interesanta komunikācijas forma, kur atrodams gan aizkustinošais, gan jautrais (..), ko autors arī cenšas atklāt. "Pazudis" ir ilustrēts stāsts par nesavtīgu mīlestību, par cilvēku attiecībām ar dzīvniekiem un pilsētvidi, kur privātais top publisks. Grāmata ir neparasts un suģestējošs papildinājums latviešu konceptuālās literatūras tradīcijai." (neputns.lv/products/pazudis)

Izmantotā literatūra:

  1. https://literatura.lv/lv/person/Janis-Jonevs/879655
  2. https://satori.lv/article/priecigs-tigeris-bez-metala-astes
  3. https://www.3td.lv/lv/ebooks/217
  4. https://www.santa.lv/raksts/klubs/rakstnieks-janis-jonevs-lai-sajustu-pasauli-nervu-gali-jatur-kaili-40004/
  5. https://lv.wikipedia.org/wiki/J%C4%81nis_Jo%C5%86evs